Aabenhus legat

Anna og Arne Aabenhus' legat uddeles hvert år til DATS' Årsmøde.

Forslag til legatmodtagere indkaldes hermed.

Forslagene skal være indsendt til DATS’ sekretariatet senest d. 24. marts 2017.  Send din indstilling på mail til dats@dats.dk.

Legatet, som er den fornemste hæder DATS kan uddele, bliver uddelt til en person/gruppe, som har gjort en særlig indsats for amatørteatret.

Der gøres opmærksom på, at legatet ikke kan søges, men at man kan anbefale tredje person/gruppe til modtagelse af selve legatet. Indstillingerne skal være begrundede.

Portionerne kan uddeles til teaterformål. Det er renterne, der bliver uddelt, og uddelingen finder sted i forbindelse med Årsmødet 2017 d. 19. -21. maj i Thisted.

Modtagere af Anna og Arne Aabenhus' legat      

2017

Gunhild Brethvad

2016

Marie Markvard Andersen
Aage Ølgod

2015

Henrik Sommer
Jacob Jessen

2014

Bodil Errebo Nielsen, Snedsted
Odsherred Unge Teater

2013 Finn Verner Jensen, Brønderslev                                          
Quonga, Aarhus
2012 Ingen modtagere
2011 Jørgen Greve, Kerteminde
2010 Ingebjørg Ejsing, Holbæk
2009 Thomas Hauger, Ribe                    
Birgit Faneskov, Ringkøbing
2008 Eva Bækgaard Kjeldsen, Roskilde                    
Ældreteatret 97, Rødovre
2007 Gunnar Brodersen, Gråsten                    
Anton Mortensen, Gråsten
2006 Ebba Hestbæk, Batcol - Hedehusene                    
Jakob Oschlag, Hørdum
2005 Grete Kyed Kristiansen, Kerteminde                    
Torben Thomsen, Vendsyssel kreds                    
Tine Arnoldi, Bornholms kreds
2004 Flemming Rasmussen, Aabenraa                    
Ingrid Roed, Storstrøms Kreds
2003 LANDSBYTEATRET, Thy                    
Gry Nybo og Michael Lykke, Valby
2002 Bent Rasmussen, Haderslev
2001 Anna Sofie og Morten Morell
2000 Niels Stokholm, Thyholm                    
Jørgen Zøllner, Glostrup                    
Tage Nielsen, Graasten
1999 Helle Hauger, Ribe                    
Uffe Juul Nielsen, Nivå
1998 Erik og Annelise Faurschou                    
Poul Brandt
1997 Holger Clausen / Amatørscenen 1955                    
Jørgen Valentin
1996 Trine Nielsen, Vostrup                    
Inge Stokholm Nielsen
1995 Ingen uddeling
1994 Ingen uddeling
1993 Michael Marcher                    
Kirsten Tetzscher
1992 Gunnar Iversen, Sindrup & Susanne Tvermoes                    
Skørping Marionetteater
1991 Ingen uddeling
1990 IATA - John Ytteborg
1989 Bruno Gaston
1988 Skanderup Ungdomsskole                    
Per Moth 
"Se nu danser bedstefar", Gjellerup
1987 Ketty og Gustav Thøgersen                    
Skringstrup Scenen
1986 Finn Bredahl Jørgensen                    
Kastrup Amatørscene
1985 Joachim Clausen / Musikteatergruppen Ragnarock                    
E. Lyhne Hansen                    
Karen Gaarsdal
1984 7-Kanten, Janderup                    
Jette Lund                    
John Andreasen, Århus Spillet

DATS – landsforeningen for dramatisk virksomhed - Jernbanegade 5 - 6230 Rødekro - dats@dats.dk - Tlf. 74 65 11 03